Asi před rokem jsme dostali radu od kamaráda, který se věnuje józe, na dobrý hygienický návyk DŽIHVA DHAUTI – čistění jazyka.

Dejte si do koupelny vedle kartáčku i obyčejnou lžičku. Myslím, že budete stejně jako my překvapení, co vše z jazyka seškrábnete, až to uděláte poprvé…

Provedení:
Čištění jazyka se má provádět zejména ráno, když je na jazyku nejvíc usazenin a povlaků. Na čistění stačí obyčejná kávová lžička obrácená vypouklou částí nahoru. Čistíme odzadu dopředu několika tahy, potom zprava doleva a obráceně.


Účinek:
Podráždění chuťových papil na jazyku ovlivňuje celé zažívací ústrojí. Máme lepší chuťový vjem a reflexní činnost má větší rozsah. Navíc povlečený jazyk často způsobuje i nepříjemný pach z úst. Způsob provedení je opravdu velice snadný….

A jak říkal kamarád: když už to tělo vyloučilo, je škoda to zas polikat ne?

glister a lžička

 

Jako další starou indickou techniku očisty můžete použít převalování neboli cumlání oleje v ústech. Doma na toto cumlání používáme dýňový nebo olivový olej. Mimochodem u olivového oleje sledujte i hodnotu kyselosti – acidity  K<=0,3. Pokud není acidita ani uvedena, olej pravděpodobně nebude tak kvalitní jak se tváří.

Provedení:
Lžíci oleje cumlejte v ústech 5-15 minut a poté vyplivněte.

Účinek:
Toto cumlání oleje má celkově detoxikovat organizmus a pomáhat na řadu problémů včetně zánětů dásní. A je to překvapivě příjemné. Tedy s dobrým olejem.

Na záněty dásní a samozřejmě i čištění úst pomáhá i kvalitní ústní voda. Máme celkově dlouhodobou výbornou zkušenost s komplexní ústní hygienickou řadou. Kdy vždy preferujte měkké kartáčky nepoškozující dásně a zubní pastu, která není agresivní pro zubní sklovinu.

Komentáře

komentář