Opravdu bezpečně? Jste si jistí?

Nejprve co by měl splňovat ideální prostředek na nádobí:

Umýt nádobí (překvapeni?)

Nepoškodit a vyčistit i úpornou mastnotu, uvolnit napečeniny

Skleničky bez šmouh a s leskem

Snadný oplach beze zbytku

Parádně pěnit

Bezpečný na použití

Nevysoušet pokožku

Optimální PH

Dermatologicky bezpečný

Možnost s ním omývat i zeleninu a ovoce

Bezpečný pro přírodu

Bezfosfátový

Koncentrovaný a tedy méně obalů a méně přepravy

A neměl by být drahý na použití

Jsou i další místa, kde se tyto prostředky určené původně na nádobí běžně používají. I když často lze zvolit vhodnější výrobek:

Do kýblu na mytí podlahy

Mytí oken

Mytí kuchyňské linky

Do automatické myčky nádobí do přihrádky s leskem – místo lesku

Uhlazení povrchu silikonu při jeho aplikaci, například při těsnění sprchového koutu. Takto tyto prostředky fungují díky snížení povrchového napětí.

Jak je na tom JAR?

Asi nejznámější saponátový prostředek na mytí nádobí v České republice je JAR od Procter & Gamble. Tento prostředek se prodává v zahraničí pod názvem Fairy. A již v roce 2003 se jej vyrábělo přes 1000 tun měsíčně. Každopádně, právě proto, že je JAR pravděpodobně v čechách nejpoužívanější, podívám se na něj podrobněji.

Jak JAR myje nádobí jste si pravděpodobě již někdy vyzkoušeli. A hlavně to není hlavní důvod proč vznikl tento článek.

Jak tedy vypadá JAR z hlediska bezpečnosti použití?

O hodnotě pH jste již asi slyšeli.

Ve zkratce je to stupnice vyjadřující, zda je kapalina kyselá pH 0-6, neutrální pH okolo 7, nebo zásaditá s pH 8-14.

Nejjednodušeji zjistíme hodnotu pH lakmusovým papírkem, nebo je uvedena v bezpečnostním listě dané kapaliny.

V bezpečnostním listu u Jaru je uvedena hodnota pH 9. 

Měřením ověřená hodnota to potvrzuje:

JAR-PH9

Neutrální pH vody je 7. Lidská kůže je obvykle mírně kyselá s hodnotou 4-6. Zásadité kapaliny s  pH 9 a více mohou odebrat ochranný kyselý plášť kůže tím, že extrahují ochranné lipidy z pokožky. Máte-li přirozeně suchou pleť nebo trpíte ekzémy, je Vaše pokožka více citlivější na vyšší zásadité pH. V takovém případě tyto zásadité kapaliny mohou zvýšit hladinu podráždění pokožky. A měli by jste si na tedy na hodnotu pH u výrobků, které používáte, dávat pozor. A jak vidíte na obrázku, nenechte se zmást nápisy jako “Senzitiv”….

Už toto je pro naši rodinu důvod JAR nepoužívat. Vážíme si své kůže. Navíc manželka má vyléčený atopický ekzém. Kdy pomohla zejména změna stravy. A samozřejmě pokud možno eliminujeme všechny nebezpečné vlivy chemikálií. Ať už je to prostředek na nádobí, nebo na praní prádla.

Možná jste také slyšeli, že je JAR toxický.

Podívejme se opět na jeho bezpečnostní list do kapitoly Toxikologických informací:BL-JAR-TOXICITA

Hodnota LD50 vyjadřuje v toxikologii označení pro dávku látky podané testovaným jedincům, která způsobí úhyn 50 % testovaných živočichů do 24 hodin od expozice. V tomto případě vidíte například u Benzisothiazolinone hodnotu toxicity LD50 = 0,67g/kg živé váhy zvířete.  A vlastně se není čemu divit, je to mikrobiocid a fungicid = pesticid používaný k hubení hub. Jak už název napovídá jeho úlohou je usmrcení daného organizmu.

Zde jsem vlastní test z etických důvodů neprováděl. Zcela mi stačí informace z veřejně dostupných zdrojů.

Abych se vrátil k původní otázce. V bezpečnostím listu je doslova uvedeno: Možné škodlivé působení na lidi a možné symptomy: Akutní toxicity: na základě dostupných údajů o látkách nejsou splněna klasifikační kritéria. Kancerogenní: na základě dostupných údajů o látkách nejsou splněna klasifikační kritéria…..

Tzn. že výrobek jako celek není považován akutně za toxický a lze jej používat a prodávat. 

Pro mě osobně, výrobek který obsahuje pesticity a další podobné látky, není vhodný pro umývání čehokoli z čeho jím. Natož abych jej používal na nádobí pro své děti.

Je to každopádně vždy Vaše volba, s čím se v životě spokojíte, čím se obklopíte a jak žijete. Vždy je to jen na Vás – jaké informace si opatříte. A jak se podle nich zařídíte….

Pár rad závěrem:

Pokud používáte na nádobí JAR nebo jiný podobný prostředek – eliminujte to jak na Vaše tělo působí a minimalizujte to, jak mnoho se jeho účinkům vystavujete. Používejte rukavice. Pořádně a několikrát opláchněte nádobí pod tekoucí vodou. To samozžejmě řeší jen to jak působý na Vás, do životního prostředí se dostává nadále.

Před nákupem chemie do domácnosti se zajímejte o její složení i o hodnotu pH. Zkontrolujte si chemii jakou nyní doma používáte. A pokud shledáte problém – pátrejte po alternativách.

Větší hustota neznamená nutně větší koncentrovanost výrobku – jsou látky, které slouží k vytvoření vyšší hustoty – gelovitosti, větší pěnivosti. Například Lauramine Oxide. A právě ten najdete v předchozí tabulce ve složení JARu. A jak vidíte, je problematický nejen orálně – ústně,  ale i při potřísnění kůže.

Vždy zvolte ekologičtější variantu:

Uvědomte si, že co neškodí přírodě, neškodí ani Vám.

Tento článek vznikl na popud dvou dotazů, které jsem dostal během dnešního dne. Doma používáme prostředek, který dle našeho mínění splňuje všechny znaky toho ideálního, které jsem uvedl na začátku článku. Dle jeho bezpečnostního listu má pH 6-6,9. Tuto hodnotu jsem si ověřil testem. A neobsahuje žádnou z látek uvedenou v bezpečnostním listu JARu. Zajímá Vás detailně výrobek, který používáme? Zeptejte se nás. Mnozí již víte, že my si rádi popovídáme…

Samozřejmě máme myčku a do ní dáváme tablety od stejného výrobce. Pokud si totiž myslíte, že u tablet je to jinak… A že se ty chemikálie v těch 10ti litrech co myčkou projdou, lépe opláchnou než ručně… No je to fakt na Vás.

Pokud by Vám z nějakého důvodu nevyhovoval ten, který používáme my. Máte dnes na výběr z řady dalších možností. Podívejte se třeba na nabídku sympatického českého eko e-shopu Econea.

Michal

Komentáře

komentář