Posmrkávání, ucpaný nos a dutiny, únava?

Během zimního období i s blížícím se jarem to známe asi všichni – občas to nějak není ono.

Podělíme se s Vámi o některé tipy, jak se nachlazení a rýmičce pokud možno úplně vyhnout. Nebo jak alespoň zkrátit dobu, kdy rýma a nachlazení znepříjemňuje život. Jsou to tipy, které my sami úspěšně používáme.

Mimochodem, všimli jste si, že v reklamách většina komerčních léků neléčí, ale jen potlačuje příznaky? 

 


 

Cibule v domě

Předloni na podzim jsme dostali od kamarádky Marie tip na prevenci proti těmto typickým zimním nemocem. A to: mít po domě v rozloženou cibuli. Má to od své babičky, která se dožila 94 let. Takže jsme domov vylepšili o pohled na cibule v miskách a chřipka se nám opravdu celkem vyhýbá. Údajně za funkčností tohoto starého zvyku jsou silice, které cibule vypouští a které působí  protibakteriálně a protiviroticky. A když už jde to tuhého lze cibuli i naříznout, třeba u postele maroda… Cibuli z misek na jaře vyhoďte.  Neloupaná cibule nijak nečpí. A i když jsem na fungování tohohle tipu nenašel žádnou studii, která by jí potvrzovala –  v košíku nebo v misce na stole vypadá hezky. 

cibule

 


 

 Čistění jazyka

 
Tento hygienický návyk pocházející z indie, kde se nazývá Džihva Dhauti – čistění jazyka. Dejte si do koupelny vedle kartáčku i obyčejnou kávovou lžičku. Myslíme si, že budete stejně jako my překvapení co všechno seškrábnete, až to uděláte poprvé. A asi si také řeknete, že je není moc dobré znovu polykat, to co je na jazyku a co už tělo jednou vyloučilo.
Čistění jazyka se má provádět zejména ráno, když je na jazyku nejvíc usazenin a povlaků. Byť jsou ke koupení různé specielní škrabky, tak podle nás na čistění stačí kávová lžička obrácená vypouklou částí nahoru. Čistíme odzadu dopředu několika tahy, potom zprava doleva a obráceně. Dokud není jazyk čistý. Odstranění povlaku z jazyka zlepšuje imunitu. Navíc tento povlak způsobuje nepříjemný pach z úst. 
 
 
glister a lžička
 

Jako další starou indickou techniku očisty můžete použít převalování neboli cumlání oleje v ústech. Doma na toto cumlání používáme nejčastěji dýňový nebo olivový olej, mnoho lidí nedá dopustit na olej kokosový. Mimochodem u olivového oleje sledujte i hodnotukyselosti – acidity  K<=0,3. Pokud není acidita ani uvedena, olej pravděpodobně nebude tak kvalitní jak se tváří. A teď už zpět k cumlání… Lžíci oleje cumlejte v ústech 5-15 minut a poté nepolykejte, ale vyplivněte. Toto cumlání oleje má celkově detoxikovat organizmus a pomáhat na řadu problémů včetně zánětů dásní. Každopádně je to příjemné. Tedy s dobrým olejem.

Olivový olej

Na záněty dásní pomáhá i kvalitní ústní voda. Máme dlouhodobou výbornou zkušenost s kvalitní zubní pastou.  Jak u nás tak u našich rodičů a kamarádů.

 


 

Výplach nosu

 
K čištění nosu nemusíte používat jen kapesník a nebo na zvhlčení sliznic kupovat různé spreje. Osobně nám přijdou různé nosní spreje s mořsou vodou, jako dost předražená vychytávka… My používáme nosní konvičku. I tato technika pochází z ajurvédy, kde se nazývá Nétí. Z možných variant jsme si koupili plastovou Rhinohorn. Je ke koupení v lékárně nebo ji tam lze nechat objednat za cca 200kč. Plastovou máme zejména z důvodu pádu a rozbití. Výplach nosu není složitý a v pohodě to zvlájí i děti.
 
 
rhinohorn-janicka
 
 
 
Konvičku naplníte vlažnou vodou a doplníte odměrkou mořskou solí. Přiložíte k nosu a necháte slanou vodu protéci druhou dírkou. A pak opakujete i s druhou stranou. Tento proplach odstraňuje z nosních dutin hlen, zvhčuje a prokrvuje sliznici a povzbuzuje k tvorbě nové ochranné vrstvy. Hlavní výhodou je, že zprůchodní nos a dutiny. Také zlepšuje reakci organismu na infekce, rýmu, alergie, záněty. Pokud bydlíte ve městě, nebo trpíte alergiemi na pyl – doporučujeme proplachovat nos i jako prevnci, nejen když je nos ucpaný. Udržujte i doma příjemnou vlhkost vzduchu a nemějte jej přesušený. 
 
 

rhinohorn


Strava a pití

 
Doporučujeme vynechat potraviny které tělo ochlazují a zahleňují. Zvyšte příjem zeleniny – i v zimě je bez problémů sehnatelná kořenová – celer, řepa… Výborná je třeba česnečka, o dobrých vlastnostech česneku při podpoře imunity bylo už napsáno mnoho článků. Zde jsou naše stravovací doporučení.
 
K pití při nachlazení doporučujeme zázvorový čaj   Pokud jste si nasbírali dostatek šípků můžete si udělat i šípkový čaj. Děláme ho tak, že šípky necháváme louhovat ve studené vodě. Tento výluh pak slejeme a lehce ohřejeme. Chuťově i obsahem prospěšných látek je tato varianta mnohem lepší než přelít šípkový čaj v sáčku horkou vodou.
 
 
 
zázvor
 

Potravinové doplňky

 
Používáte nějaké potraviné doplňky? Nebo máte pocit, že to jsou zbytečně vyhozené peníze? Přestože má na náš zdravotní stav naprosto zásadní vliv strava. Lze si dle našich zkušenností správně zvolenými doplňky významě pomoci. Když budeme řešit jaké doplňky, jsou v zásadě dvě možnosti – nejsnadněji dostupné jsou syntetické, které se vyznačují nízkou cenou, ale také nízkou účinností a podle řady studií mohou i škodit. Nebo můžete zvolit doplňky vyrobené z rostlin. Ty používáme my. Následující tabulka je převzata z textu o používání potravinových doplňků ze sborníku 2.konference školy a zdraví v Brně.
 

Jaký je rozdíl mezi přírodními a syntetickými doplňky?

Přírodní: Syntetické:
drahá produkce (koncentrát sloučenin)
vysoká cena
vstřebává se 70 – 90 %
podáváme malé dávky (1/10 syntetických)
nemá vedlejší účinky
silný účinek
snadná produkce
nízká cena
vstřebává se 4 – 6 %
nutné velké dávky
má často vedlejší účinky
často nemá žádný účinek

 

 

Z potravinových doplňků, doma v zimě používáme sadu pro zimní období.  Rodinné balení vitamínu C s postupným uvolňováním a ještě doplněk, který kombinuje tři různé části dvou druhů echinaceii sklizených v ten nejpříhodnější čas a pečlivě zpracovaných pomocí patentovaného postupu. Tento výrobek z echinaceii prokazatelně zvyšuje obranyschopnost organyzmu, mj i díky podpoře fagocytózi.
 
Fagocytóza je proces zajišťující pohlcení a zpracování cizích, nefunkčních, mrtvých či nemocných buněk a jiného materiálu, řízení hemopoézy, hemostázy a hojení ran, regulace zánětu a destrukce nežádoucích mikroorganismů.
 
Vitamín C je pro tělo naprosto zásadní. Podílí se jako antioxidant na ochraně před nemocemi, ale i třeba na tvorbě kolagenu (no ano – kolena a klouby). Bohužel patříme k živočichům, kteří si neumí tento vitamín v těle vyrábět. U vitamínů velmi záleží na zdroji a zpracování… A v dnešní době lze dokonce koupit i kyselé zelí bez vitamínu C – viz… dTest – kyselé zelí bez vitamínu C. Proto doporučujeme  vitamín C  z přírodních zdrojů s postupným uvolňováním – je to vylepšený, vysoce účinný doplněk stravy s vitaminem C, který zaručuje konstantní, pomalé uvolňování vitaminu C do organismu. Tak aby se maximalizovalo jeho vstřebávání a nedocházelo k jeho vylučovaní jako v případě, kdy se vitamin C dodá tělu ve velké dávce v tabletách s okamžitým uvolňováním. Jedna tableta dodá během dne větší množství využitelného vitamínu C než 600 mg při okamžitém uvolňování a je také šetrnější k žaludku.
 
Dalším námi doporučeným vitamínem v zimním období je vitamín D. Na jeho tvorbu v těle má vliv především sluníčko, kterého se v tomto období nedostává. Vitamín D má vliv na imunitu. Proto je vhodné jej doplňovat.  Používáme tento doplněk 
 
 
 
 
echinacea
 
 
 

Pokud už vás nemoc opravdu intenzívně navštíví

Máme také velmi dobrou zkušenost s bylinnými přípravky TCM – tradiční čínské medicíny. Pokud se budeme bavit právě o chřipce a nachlazení jsou to zejména Vyvanutí dračí jeskyně při rýmě. Při bolestech v krku Chlad ranní mlhy. Při chrapotu a kašli směs bylin s poetickým názvem Vůně borovicového háje.  Detailni popisy, včetně způsobu použití najdete u každého výrobku na eshopu firmy TCM Bohemia se sídlem v Hluboké nad Vltavou, kde tyto přípravky kupujeme.

 

 

A ještě drobný fígl – v čem se potit?

Již nějakou dobu nenosíme prakticky nic jiného než oblečení z merino vlny. Pro tento okamžik jsou podstatné tyto vlastnosti: hřeje, respektive – termoreguluje i vlhká. To znamená, že v ní lépe přečkáte nejen cvičení, ale i náročnou noc. Je hypolaeregení – příjemná na kůži. A nesmrdí – stačí jen vyvětrat. Nebudete tedy potřebovat střídat 8 triček po hodině. Ale budou Vám stačit dvě. Na fotce mám na sobě tohle 100 % merino tričko od české WOFCE

 

 


Prevence – pohyb i odpočinek

Dopřejte si i v tomto období pravidelný pohyb na vzduchu. I když se Vám možná ven moc nechce. Vyhraďte si čas na dostatek spánku. Pohyb i relaxace má velký vliv na to jak se cítíte a tedy na Vaši imunitu. Mimochodem – zkoušeli jste už otužování? :-) Jako pohyb doporučujeme alespoň procházky.  Jako dobrý základ pro protažení je 7 minutové cvičení – které je k dispozici i jako aplikace pro chytré telefony. Pokud by jste se chtěli posunout ve cvičení o kus dál, doporučujeme vyzkoušet Freeletics. Cvičení i otužování je samozřejmě prevence – pokud už vás rýmička přepadne, opravu nechte tělo odpočinout a zregenerovat.


 

Chcete individuálně poradit?

Domluvte si s námi konzultaci.

Vždy nejradši jednáme osobně. 

Přejem úspěšný rok!

Michal a Pavlínka

 


 

Pochopte, že Váš život i Vaše zdraví je hlavně ve Vašich rukou. Starejte se o sebe pečlivě.

 Všechny zde uvedené rady jsme úspěšně otestovali na sobě.  :-)

Komentáře

komentář