V na konci léta 2014 jsem si na německých stránkách nutrilite comunity všiml zmínky o Freeletics.com. Zaujalo mě to. Nainstaloval jsem aplikaci do telefonu a začal cvičit. Cítil jsem totiž, že cvičení 7 minut workout od perigee, které mě dlouho sloužilo jako rozcvička, je skvělé pro ty, kteří s cvičením začínají, ale neviděl jsem na sobě již žádné výrazné zlepšení.  To jsem naopak velmi rychle pocítil u Freeletics.

Co je tedy Freeletics?

Freeletics je nový sportovní trend, který za rok od svého vzniku, měl více než 2.000.000  registrovaných Atletů a nyní na začátku roku 2015 již přes 3.000.000. Zejména v německu, odkud pochází.

Mladí sportovní nadšenci Mnichova se spojili se sportovními vědci z Kolína nad Rýnem a vyvinuli metodu přípravy, která je ideální při zkloubení práce a volného času.

Skvělé je, že cviky lze provádět téměř kdekoliv a jde o cvičení vhodné pro každého. 

Cvičí se především s vlastní tělesnou hmotností.  Cvičební sestavy se skládají z krátkých intenzivních zatížení, které pomáhají spalovat tuk a budovat svalovou hmotu těla. Tomuto typu cvičení se říká HIIT – High Intensity Interval Training a znamená vysoce intenzivní intervalový trénink. Podle vědců jsou tak svaly velmi silně stimulovány pro růst. Mnohem lépe než pouze při dlouhotrvajících anaerobních cvičeních. Jak jsou těmito HIIT cvičeními ovlivňovány hormony jako kortizol nebo testosteron a proč tak moc přispívá k hubnutí se dočtete v knížce Jak pálit a neukládat (tuky).

Každá cvičební sestava – WORKOUTS se skládá z cviků, které cvičíte tak dloho, dokud je v sestavě nedokončíte  všechny. Můžete cvičit i samostatné cviky – EXERCISES. Svůj čas za cvičení si hned můžete porovnat s ostatními, ale hlavně sami vidíte svůj progres v čase. Závodíte sami se sebou. Vy sami jste si nejlepší soupeř.

Zřejmě první sestavou, kterou si zacvičíte, bude APHRODITE.  Skládá se z celkem 150 burpees – angličáků, 150 squats – dřepů a 150 situps – lehsedů. Ty jsou prováděny v intervalu, kdy se začíná na 50 burpees, 50 squats a 50 situps. V dalším kole zacvičíte každý cvik 40x , pak 30x, 20x a 10x.  

Cvičte to na co momentálně stačíte. Tempem jaké zvládnete. Hlavně: dokončete to! Zlepšení příjde časem při pravidelném cvičení. Například u mě byla první Aphrodita 40:20, nyní po čtyřech měcících za 24:25…

Pokud jsou na Vás základní cviky těžké: Každý cvik má lehčí i těžší modifikaci. Tu si přepnete v záložkách u  každého Workouts nebo Exercises.  Vedle Standard tu najdete Endurance – lehčí a Strenght – těžší. Pokud cvičíte přesně dle pokynů, sami se můžete ohodnotit hvězdičkou – pokud ještě cvik neumíte perfektně – nedávejte si ji. Buďte k sobě poctivý. 

Každé cvičení se snažíte dokončit co nejdříve. Trvají  cca od 5 do 45 minut. Kratší cvičení, které používám pro rozcvičku na zahřátí, prostě na ranní cvičení,  se jmenuje METIS.

Pokud cvičíte, tak výsledky jsou viditelné již po několika týdnech. 

Výsledky jsou viditelné a měřitelné. Můžete si vytisknout a využít tabulku v pdf Tabulka-mereni-15-weeks-2021 kam si zapisujte svůj progres. Možná budete radši za tabulku ve formátu xlsx Tabulka-mereni-15-weeks-2021, nebo   zjednodušenou Freeletics-15-weeks-simple.

K měření používám krejčovský metr, i když existují i specielní a analyzátor Tanita. Za inspiraci k vytvoření tabulky děkuji přílohám v knize Jak pálit a neukládat (tuky). A pokud Vám nestačí jen analyzovat data, tak se klidně vyfoťte nebudete první.

Aplikace Freeleticsje ke stažení zadarmo a je k dispozici pro telefony iPhone i pro ty se systémem Android. U každého cvičení je natočené názorné video s popisem jak cvičit. Videa jsou ke shléhnutí jak v aplikaci tak na stránkách freeletics.com. Tak jako třeba tento dřep jsou natočena všechna cvičení:

Můžete, ale nemusíte, si také zaplatit vlastního kouče – individuální tréningový plán, který zahrnuje několik cvičebních sestav týdně. Zde je možné rozlišit tři různé tréninkové plány: sílu, vytrvalost, nebo obojí. Trenér – Coach – pak vede, po odcvičení týdnu se zeptá, zda pro tebe cviky byly lehké nebo těžké a podle toho naplánuje další týden.

Aplikace ukládá kromě časů ještě vlastní Freeletics body. Tyto body získané za cvičení tě posouvají na vyšší úrovně a můžeš soutěžit s přáteli.

Pokud se chcete dozvědět víc o freeletics v češtině, tady je odkaz na freeletics deník, který Vám o tomto cvičení hodně objasní. Taky bych rád pochválil skvělou českou komunitu na Faceeboku. Kde najdete řadu tipů jak cvičit a vždycky se najde někdo kdo poradí. Na internetu lze najít mnoho videí a příběhů o úspěchu s Freeletics nadšených příznivců, např. zde Alexander Villena 

Kdy začnete s  Freeletics ?

Je třeba nezapomínat na to, že základem úspěchu je správná strava. Dovolím si tvrdit, že až z 80%. Vřele tak doporučuji přečíst si naše tipy na stravování, vaření a výběr potravin. Pokud Vás strava zajímá víc, tak doporučuji  tuhle knížku. Jednoznačně je základ správná strava, přesto pokud trpíte nadváhou, doporučuji zvážit pro začátek nasazení stravovacího systému, který výrazně usnadní první kroky, kdy je to hodně o psychice a závislosti na jídle. Nejčastější problém je s vysokým obsahem sacharidů ve stravě a proto se tyto ze stravy redukují. Pokud si pořád nejste jistí jak na to – kontaktujte mě, rád poradím – sám jsem si tím prošel.

freeletics

 

Update k roku 2021:

Tak jsem si zase na rok dopřál kouče…
Za mě je moc fajn výrazný  posun na větší důraz na rozcvičku / docvičku. A doplnění o řadu prvků vycházejících z jógy. Skvělé je i doplnění o série bez tlaku na čas, s maximálním důrazem na provedení.

Takže jako první Vám už kouč Aphroditu nejspíš jistě nenabídne, ale povede Vás jemnějším způsobem. Ale pokud se cítíte a už trochu cvičíte, klidně si ji zkuste.

Pokud někdo využije slevu 20 % na kouče, tady je:

A když už jsme u slev, co třeba sleva na skvělé funkční sportovní merino oblečení?
Při zadání slevového kódu”FREELETICS” při objednávce u výrobce WWW.WOFCE.CZ, získáte slevu 3 % na objednávku. A pokud znáte merino, víte, že to není málo.
Osobně prakticky už v ničem jiném než v merinu necvičím.

Mějte skvělý den!

A už přestaňte civět na obrazovku a běžte cvičit.

Michal

Komentáře

komentář